
PCO és terhesség
PCOS terhesség
A PCOS egyre több nőt érint szerte a világban. Bár a legtöbb szó a teherbeeséssel kapcsolatban esik szó róla, hiszen a betegség velejárója az, hogy az illető csak nagy nehezen olvashat pozitív tesztet. Viszont arról már kevesebbet hallani, hogy mi van akkor, ha mégis megtörtént a fogamzás.
PCOS és vetélés
Friss tanulmányok szerint a korai vetélések aránya kb. 15-20%, ám ez az érték a PCOS-es betegek esetében 35-35% is lehet, éppen ezért kell rendszeres ellenőrzésen részt venniük a kismamáknak.
PCOS és teherbe esés
A PCO az egyik lehetséges ok csak a teherbe esés sikertelensége mögött. Előfordulhat e mellett más nőgyógyászati betegség, genetikai betegség is.
A PCOS külső tünetei
Hízás, szőrösödés, a menstruáció hiánya, meddőség, kopaszodás. A PCO szindróma sikeresen kezelhető és terhesség is elérhető, az egészség megfelelő helyreállításával.
A PCO szindróma gyakori velejárója, hogy az illető elhízott és inzulin-érzékeny is, ráadásul mivel sokszor mesterségesen kell beleavatkozni a fogantatásba, az ikerterhesség esélye is jóval nagyobb, ami még több rizikót von maga után. Hogy le lehessen csökkenteni a korai terhességben a vetélés kockázatát, érdemes komolyabban foglalkozni az inzulin-érzékenységgel, valamint megfelelően táplálkozni és mozogni, hogy ne legyen túl nagy mértékű a súlyfelesleg.
A teherbe esés PCO szindrómával, tehát összetett kezelést igényel, holisztikus látásmódot. A teherbeesés sikerességért a nőgyógyász, az endokrinológus és dietetikus körültekintő szaktudása és a leendő anyuka együttműködése is kell. A sikeres fogantatás érdekében a leendő édesanya egészségi állapotának lehető legjobb helyrehozása a kulcs a sikerhez.
A Nőgyógyászati Központ szakértői és az Endokrinközpont orvosai ebben igyekszenek hathatós segítséget nyújtani Önnek.
Ajánlott megoldás PCO gyanú esetén
- Endokrinológiai kivizsgálás
- Nőgyógyászati kivizsgálás
- Megfelelő táplálkozás beállítása dietetikus segítségével
- Személyre szabott mozgásterápia
- Megfelelő szakorvosi kontrol
- Lelki egyensúly megalapozása
PCOS terhesség időszaka
Bár az első trimeszter –hasonlóan az egészségesekhez- kritikus időszak, azonban azoknál, akik PCOS-ben szenvednek, a várandósság vége is veszélyes, mivel náluk gyakrabban léphetnek fel olyan szövődmények, mint a diabetes, magas vérnyomás, amik akár koraszülést is eredményezhetnek. A gyakoribb az ikerterhesség is növeli a rizikó fatorok számát. Jó hír azonban, hogy PCO után létrejött terhességből is teljesen egészséges gyermek születhet.
Az egyéni rizikófaktorok természetesen mindenkinél jelen vannak. A terhes gondozási időszak szigorúbb szakorvosi felügyeletet igényel, gyakoribbak a vizsgálatok, mint normál terhesség esetén. A szülés végső kimenetelét a kockázati tényezők alakulása alakítja az utolsó hetekig. (A meglévő betegségekből adódó rizikókra kell itt gondol: inzulinrezisztancia, veseelégtelenség).
Azt javasoljuk, hogy tartsa be pontosan a diétát, konzultáljon gyakran a dietetikussal, és ne feledkezzen el a mozgás fontosságáról! Sétáljon, tornázzon minden nap, ez rengeteget segít, hogy tényleg egészségesnek érezhesse magát a kismama.
Jelentkezzen be nőgyógyászhoz!