Méhmiómák: a terhesség idején megnövekedhetnek!

Méhmiómák: a terhesség idején megnövekedhetnek!

Módosítás:2021.09.30 13:55

A terhesség időszakában növekedhet a miómák mérete főként hormonális tényezők miatt. Fontos figyelemmel kísérni ezeknek a jóindulatú elváltozásoknak az elhelyezkedését, növekedését, mert bizonyos esetekben kockázatot jelentenek koraszülésre vagy vetélésre. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

 

Fogamzóképes korban jellemző a miómák kialakulása, ez az egyik leginkább problémát okozó nőgyógyászati megbetegedés, a 35 év alatti nők 2,5 százalékánál fordul elő.

mióma, méhmióma, nőgyógyászati daganat, rákszűrés, dr. hernádi balázs, nőgyógyászati központA méhnyálkahártyát bedomborító (submucosus), a méh külső felszínén elhelyezkedő (subserosus) és magában a méhizomban (intramurális) kialakuló jóindulatú elváltozások. Újabban, az ennél részletesebb FIGO I.-VIII. osztályozást alkalmazzák. Növekedése, elhelyezkedése szerint változatos panaszokat okoz. Hosszú évek alatt lassan fejlődve, akár egyszerre több mióma együttes megjelenése sem ritka, egy-két év alatt azonban megduplázódhat a méretük, sőt, hatalmasra képesek megnőni, a kocsányos típusúak megcsavarodhatnak.

Beszélnie kell a problémáról nőgyógyászának!

Kezdetben teljesen tünetmentesek a miómák, később jellemző lehet a menstruációs zavar (rendszertelen, bő, darabos vérzés), erős vizelési inger, nyomásérzés, valamint fájdalom a hasban. Ezek mind figyelmeztető jelek arra, hogy valami nincs rendben.

A szövődményes terhesség és szülés, akár a meddőség kivédése érdekében nagyon fontos a miómák rendszeres, félévenkénti szűrővizsgálata, akár fizikálisan. Segítheti a pontosabb meghatározást az ultrahang és a MR vizsgálat.

Miómák: műtét vagy gyógyszeres kezelés?

Az eredmény birtokában dönt arról a nőgyógyász, hogy szükséges-e elvégezni a műtéti beavatkozást (endoszkópia: hiszteroszkópia és laparoszkópia, feltárásos műtét), illetve indokolt-e a gyógyszeres kezelés, amely a műtét helyett jelenthet megoldást a miómára. A sebészeti beavatkozás előtti vagy önálló gyógyszeres terápia sokszor csökkenti a terhelést, a panaszokat, a miómák méretét. Van arra is eset, amikor egyik sem indokolt, azonban a rendszeres kontroll ilyenkor is fontos. És nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a szövettani eredmény hiányában csak egy növekvő, bizonytalan tumorról van szó – hangsúlyozza a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Téma szakértője

dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • terhesgondozás (IVF, hipertónia)
    • terhesség véralvadási zavarral
    • műtéten átesett kismamák terhes gondozása
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek (LSC, HSC)
    • mióma, endometriózis kivizsgálása
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    Páciensek fogadása COVID fertőzés után:

    • Csak 3 nap tünetmentesség esetén

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot, 26 éves vagyok, eddig semmi nőgyógyászati problémám nem volt, nem szedek fogamzásgátlót. A ciklusom nem teljesen pontos 25-28 napos, leggyakrabban 27 napig tart. A menstruáció időtartama 3 nap szokott lenni. A peteérésemet meg szoktam érezni, mert olyankor is vannak enyhébb PMS tünetek. Ebben a hónapban azonban nem emlékszem, h éreztem volna a peteérésemet vagy nem tudtam megkülönböztetni a tüneteit. Viszont a peteérés feltételezhető időpontjában nagyon megbetegedtem, felső légúti fertőzésem és torokgyulladásom volt, melyet antibiotikummal kezeltek, amit nagyon ritkán szedek (több mint egy éve szedtem utoljára), a ciklus 13-17 napjaiban voltam a legrosszabbul, ill váratlan lelki stressznek is ki voltam téve azokban a napokban. Kb két héten belül rendbe jöttem, ám a ciklusom furcsa. A 23-ik napon volt egy enyhe barnás vérzés, majd a 31-ik napon megint, és csak a 33-ik napon jött meg normális menstruáció. Hallottam, h az ilyen ciklus közben jelentkező helyközi vérzések időnként normálisak, ám nekem még sosem volt ilyen. Illetve ez a ciklushossz is rendkívül ritka. Ám most már normálisnak tűnik a menstruáció, nincsenek szokatlanul erős fájdalmak. A kérdésem az lenne, h fontos e felkeresni nőgyógyászt emiatt? Éves ellenőrzésre egyébként is megyek jan-februárban. Hálásan köszönöm a válaszát.
Sz. Éva

dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Sz. Éva!


Amennyiben más panasza nincsen, javasolnám, hogy a soron következő ellenőrzés alkalmával jelezze mindezt a szakorvosának is.
Szűrővizsgálattal kapcsolatban mi is állunk rendelkezésére. Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, türelmes, alapos

Bár mindennel maximálisan elégedett voltam, de kiemelném Dr. Hernádi Balázs kedvességét, szakmai hozzáértését, türelmét és alaposságát.

dr. Hernádi Balázs
dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók