Hiába érzi úgy, a meddőség még nem jelenti azt, hogy soha nem lehet gyereke!

Hiába érzi úgy, a meddőség még nem jelenti azt, hogy soha nem lehet gyereke!

Módosítás:2020.08.14 09:35

Sok nők számára talán az a legszörnyűbb, amikor több hónapos-éves sikertelen próbálkozást követően orvosuktól kapnak egy papírt, amin ez áll: meddőség. Azonban érdemes tisztázni, hogy a meddőség egészen mást jelent a köznyelvben, mint orvosi értelemben, és persze a kiváltó okok között szép számmal találunk olyanokat, melyeket a szakember közreműködésével kezelni-gyógyítani lehet. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Meddőség?

A köznyelv a meddőséget úgy aposztrofálja, hogy az abban szenvedő embernek nem lehet gyereke. Ez pedig sokakat megrémiszt, mert a kifejezés nagyon véglegesnek tűnik. Szerencsére manapság az már nagyon ritka dolognak számít, hogy valaki szeretne gyermeket, és az több-kevesebb orvosi segítséggel ne sikerüljön.

Orvosi értelemben a meddőség egy kicsit másképpen fest. Azok a nők számítanak meddőnek, akik fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres együttlét mellet sem esnek teherbe egy éven belül. Ez azt jelenti, hogy jelenleg a nők 15-20%-a tekinthető meddőnek orvosi értelemben. Ám a jó hír, hogy ez a szám a legtöbb esetben semmit sem jelent, hiszen a szakember segítségével a baj orvosolható, és a baba megérkezhet a családba.

Hormonális és mechanikai akadályok

A terhesség a szervezet számára igen nagy kihívást jelent, így a megvalósulása csak akkor működik könnyen, ha a test és lélek megfelelően működik. A meddőség hátterében a leggyakrabban hormonális problémák állnak, melyek befolyásolhatják a peteérést, a beágyazódást, de felelősek lehetnek a sorozatos vetélésért is. A hormonális betegségek között vannak ismertebbek, mint amilyen a pajzsmirigy alulműködés vagy a PCOS, de lehetnek kevéssé ismert betegségek is, mint például a korai petefészek kimerülés.

Egyes életmódból adódó betegségek szintén felelősek lehetnek a gyermekáldás elmaradásáért. Ezek között az elhízás, és az ezzel összefüggő IR, valamint a cukorbetegség is előkelő helyen szerepel. Míg utóbbit jellemzően már diagnosztizált formában találjuk, az inzulinrezisztencia sokszor rejtve marad, meglétére csak a sikertelen próbálkozások hívják fel a figyelmet. – fejti ki dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

A meddőség hátterében olyan mechanikai akadályok is lehetnek, melyek a peteérést, a pete mozgását, vagy annak megfelelő beágyazódását, fejlődését akadályozzák. Ezek között gyakorta találkozhatunk a petevezetők elzáródásával, méhösszenövésekkel, de olyan betegségek is állhatnak a háttérben, mint az endometriózis, vagy a miómák.

Teendők és a remény

Fontos tisztázni, hogy az orvosi értelemben vett egészség mellett nagyon fontos tényező a teherbeesés szempontjából a mentális kiegyensúlyozottság. A folyamatos próbálkozások, és persze a folyton negatív terhességi teszt sok nőben okoznak komoly lelki problémákat. Ez pedig akár olyan méreteket is ölthet, hogy hiába egészséges a test, a várandósság így is elmarad.

Hogy a lelki tehertől megkímélhesse magát a kismama, és egészségének biztos tudatával vághasson bele a várandósságba, mindenképpen érdemes már a gyermek tervezésétől kezdve odafigyelni a lehetséges betegségek tüneteire, és megcsináltatni a vizsgálatokat, amivel fény derülhet a gondra. Ezzel egyrészt megnyugodhat a nő, hogy minden rendben van, másrészt, ha mégis probléma adódik, a kezelést jóval előbb meg lehet kezdeni, így a várandósság is hamarabb bekövetkezhet.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus
  • Specialitások:
    • nőgyógyászati és endokrin kórképek együttes fennállása
    • PCOS
    • ösztrogéndominancia
    • korai menopauza
    • meddőség
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Rendelés típusa:

    Páciensek fogadása COVID fertőzés után:

    • 1 db negatív PCR teszt vagy 14 nap tünetmentesség

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Pajzsmirigy túlműködéssel kezelnek már 7 éve. 8hónapja leállították a gyógyszert, január 8-án kell visszamennem ellenőrzésre. Viszont most 25 napja késik a menstruációm, legutóbbi tesztet tegnap reggel csináltam reggeli vizeletből, ami negatív lett. Lehetséges, hogy mégis terhes vagyok? Az utóbbi hónapokban mindig késett pár napot a mesntruációm, de eddig a legtöbb az 19 nap volt. November 16-án kellett volna megjönnie, a ciklusaim 35 naposak. Pár nappal ezelőtt volt párszor olyan érzésem, mintha készülne megjönni, de sajnos semmi. Nőgyógyász sajnos január 3-tól lesz. Mi lehet a gond? Válaszát köszönöm!
Kun Anikó

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Kedves Anikó!

A hormonális rendszer annyira összetett, hogy fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel nélkül nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.
Amennyiben a menstruáció több mint két hetet késik, akkor egy terhességi teszt elvégzése javasolt.
Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelésre kell bejelentkezni, mert biztosat csak ultrahang-vizsgálatot követően mondhatunk.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljes biztonságban érezhettem magam

Lőrincz doktornő olyan légkört tudott teremteni, amiben teljes biztonságban érezhettem magam. Közvetlensége várakozáson felüli volt és nyilván az sem elhanyagolható, hogy megfelelő kezelésben részesített.

dr. Lőrincz Ildikó
dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus