Gyakran még mindig sok idő, mire fény derül a PCOS-re

Gyakran még mindig sok idő, mire fény derül a PCOS-re

Módosítás:2020.08.14 09:56

A PCOS igen gyakori a nők körében, melyről még mindig sokan nem tudják, hogy egy hormonális zavar okozta probléma. Bár szerencsére egyre többet foglalkoznak az állapottal, egy nagyobb nemzetközi felmérés szerint a páciensek nagy része úgy gondolja, túl hosszú ideg tartott, míg felfedezték náluk a betegséget. Hogy miért van ez így, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.

PCOS- ciszták a petefészekben

A PCOS egy olyan állapot, amikor kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki a petefészekben. Hátterében olyan hormonális zavar áll, amikor a tesztoszteron szintje megnő, sőt, akár túlsúlyba is kerülhet a női nemi hormonokkal szemben.  Emiatt a menstruációs ciklus zavart szenved, és az is előfordulhat, hogy a tüszőrepedés elmarad. Emiatt domináns tüsző híján ciszták keletkeznek a petefészkekben, melyeket csupán ultrahanggal lehet megfigyelni.

Tünetei közt a vérzészavarok, teherbeesési nehézségek fordulnak elő a leggyakrabban, ám túlsúly, hajhullás, fokozott szőrösödés, aknék megjelenésre is jelzésértékkel bír.

Túl későn derül rá fény

pcos kivizsgálásEgy nagyobb nemzetközi kutatásból kiderült, hogy sokszor túl sok időbe telik, mire diagnosztizálják a betegségek. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism című szaklapban megjelent publikációban leírták, hogy a betegek kb. fele 3-4 orvost is felkeresett, még mielőtt fény derült a PCOS-re. A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezetteknek gyakran hónapokba, sőt, évekbe telt az, mire diagnosztizálták náluk a betegséget.

Pedig dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint a PCOS megfelelő odafigyeléssel és kivizsgálással hamar megállapítható, így a kezelést is még idejében el lehet kezdeni.

„A PCOS-re gyakran a vérzészavarok és meddőségi kivizsgálás során szokott fény derülni. Ekkor fontos, hogy a beteg vegyen részt hormonvizsgálton, ahol megnézik a LH, FSH, ösztrogén és az androgén hormonok szintjét, valamint érdemes cukorterheléses vizsgálat is (az illető inzulin szintjét is beleértve), valamint hogy a nőgyógyász végezzen hüvelyi ultrahang vizsgálatot a ciklus elején. Ezen vizsgálatok során már felállítható a PCOS diagnózisa”- mondja dr. Lőrincz Ildikó, aki hozzátette, hogy minden 10. fogamzókorú nőt érint.

A PCOS kezelése komplex megközelítést kíván

A betegség kezelésében a legfontosabb az életmódkezelés. A helyes, egészséges étkezés, a megfelelő szénhidrátbevitel mellett a rendszeres sportolás, mozgás. Ma már a hölgyek életszakaszának figyelembevételével számos gyógyszeres kezelési lehetőség is adott. A PCOS gyógyításában így endokrinológus, nőgyógyász, diabetológus, dietetikus és mozgásterápiás szakember is részt vesz. Laparoszkópiás eljárással ma már csak elvétve kezelik a betegséget.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus
  • Specialitások:
    • nőgyógyászati és endokrin kórképek együttes fennállása
    • PCOS
    • ösztrogéndominancia
    • korai menopauza
    • meddőség
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Rendelés típusa:

    Páciensek fogadása COVID fertőzés után:

    • 1 db negatív PCR teszt vagy 14 nap tünetmentesség

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy tavaly októberben találtak egy méhszájsebet nálam ami kicsit nagyobb mint 50 forintnagyságúra mondták, először fagyasztás történt, rá egy hónapra bő menstruáció szerű vérzés kezdődött el nálam, amire vérzéscsillapítót írtak fel, de a helyzet nem lett jobb. Majd ezután konizációt végeztek, aminek a szövettan eredménye krónikus gyulladás lett ami hpv okozhatja. A műtét másnapján 40 fok közeli lázam volt, és kellemetlen szagú folyásom, vérzés nem, viszont rá egy héttel ismét visszakellett mennem a kórházba, mivel nagyon erős vérzésem volt. Két ér összehúzó varratot helyeztek be, majd hazaengedtek, és végül kaptam antibiotikumot. Sokadik orvos felkeresése után még kaptam 2 doboz antibiotikumot és a vérzés megszűnt március elsejére. Nem volt semmi problémám, párkapcsolatom nincs, és múlt héten ismét ugyan csak egy napra jelentkezett vérzés. Természetesen ismét ellátogattam orvoshoz aki azt mondta, hogy a seb még mindig megvan igaz csak fél 5 forintos nagyságú.. Kérdezném,hogy mikor fog már elmúlni? Most már örökre hozzá kell szoknom ehhez a vérzéshez? Nagyon elvagyok keseredve, 24 évesen nem tudok a "hétköznapi" problémákkal foglalkozni, és már lelkileg is megvisel eléggé ez az állapot. Köszönöm a segítségét! Üdvözlettel: Bettina
Bettina

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Bettina!

Sajnos fizikális vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelésünkön, hogy a szükséges vizsgálatokat és részletes anamnézis felvételt követően válaszolhassunk a felmerülő kérdésekre.
Rendelésünkre online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljes biztonságban érezhettem magam

Lőrincz doktornő olyan légkört tudott teremteni, amiben teljes biztonságban érezhettem magam. Közvetlensége várakozáson felüli volt és nyilván az sem elhanyagolható, hogy megfelelő kezelésben részesített.

dr. Lőrincz Ildikó
dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus