Fogamzásgátlás terhesség után

Fogamzásgátlás terhesség után

Módosítás:2020.08.14 10:07

Szülés után egy bizonyos idő elteltével ismét fogamzásgátlásra van szükség a nem kívánt terhesség ellen. Hogy mégis mikor érdemes újra védekezni, és hogy milyen lehetőségek közül lehet választani, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.

Mikor kell újra védekezni szülés után?

A szülés utáni 6 hét a regenerációról szól, ezért ekkor a legtöbb orvos a házasélet kerülését javasolja a párnak. Utána azonban egyén függő, hogy mikor kezdik újra az együttléteket, hiszen van, aki alig várja az összebújásokat, ám van, aki inkább halogatná a fáradtság, az esetleges fájdalom és a baba körüli teendők miatt. Hogy mikor szükséges valamilyen fogamzásgátló módszerhez nyúlni, ahhoz érdemes tudni, hogy milyen változások zajlanak ekkor az anyukában.

A szoptatás során megemelkedik a prolaktin hormon szintje, mely a tejtermelődésért felelős. Azonban ez azzal is jár, hogy megakadályozza a normál tüszőérést, így a menstruáció elmarad (általában), amíg a kismama gyakran szoptat. Amikor már csökken a szoptatások gyakorisága, akkor egyre kevesebb tej – így prolaktin - termelődik, melynek következménye, hogy el kezd visszaállni a normál ciklus. Ha beindul a ciklus, először peteérés van, majd jelentkezik szülés után az első menstruációs vérzés, ami azt is jelenti, hogy a nő ismét teherbe képes esni. (Tehát, ha valaki kevéssé szerencsés, már a menstruációja megjelenése előtt teherbe eshet, és sajnos akkor már egy idő után a terhessége miatt nem menstruál). Éppen ezért a nőgyógyászok azt javasolják, hogy a szülés után 6 héttel, amikor újra élhetnek a pár tagjai szexuális életet, érdemes ismét fogamzásgátlót használni.

Milyen módszert válasszak?

Amennyiben az anyuka még szoptat, úgy fontos, hogy olyan módszert válasszon, mely nincs hatással a tejtermelődésre. Jó megoldás lehet ezért a hormonmentes fogamzásgátlás (pl. gumióvszer), ám ha mindenképp hormonális fogalmzásgátn gondolkozik, úgy csakis az egykomponensű (csak progeszteront tartalmazó) készítmények – minipill, injekció- jöhetnek szóba. Ennek oka, hogy az ösztrogén negatív hatással van a tej termelődésére.

Ha a kismama nem szoptat, úgy egyszerűbb a helyzet, mivel lényegében bármit, bármikor lehet választani. Azonban ha méhen belüli eszközt szeretne használni, abban az esetben mindenképp érdemes megvárni a szülés utáni 6 hetet, mivel a méh akkorra már biztosan összehúzódik, így az biztosan a helyén marad - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Amikor már biztosan nem szeretne többé teherbe esni

Amennyiben a pár tagjai végérvényesen eldöntötték, hogy nem szeretnének még egy gyereket, úgy lehetőség van sterilizálásra is. Ekkor az anya petevezetékeit (vagy a férfi ondóvezetékét) elkötik, így nem találkozhat a spermium a petesejttel.

A művi meddővé tétel életre szóló döntés, nem lehet visszacsinálni, ezért alapos átgondolást igényel. Éppen ezért nem is javasoljuk, hogy a szülés után a műtét elvégzését, hiszen akkor még a hormonok kegyetlen játékot játszhatnak, szülés utáni depresszió léphet fel, ami jelentősen befolyásolhatja az érzelmeket- mondja dr. Lőrincz Ildikó.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus
  • Specialitások:
    • nőgyógyászati és endokrin kórképek együttes fennállása
    • PCOS
    • ösztrogéndominancia
    • korai menopauza
    • meddőség
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Rendelés típusa:

    Páciensek fogadása COVID fertőzés után:

    • 1 db negatív PCR teszt vagy 14 nap tünetmentesség

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Előfordulhat, hogy teherbe estem? Április óta Ditinell nevű fogamzásgátlót szedek, de mindig van közti vérzésem is. A megvonásos vérzés előtt egy héttel kezdődik, és tart a "menzeszig". Érezhető a változás, hogy mikor kezdődik a rendes vérzés, az erősebb és másabb. Ettől ugyanúgy hat a gyógyszer? Az orvosomnak is elmondtam, hogy köztes vérzéseim vannak, ő továbbra is ezt a gyógyszert írta fel. Július másodikán kezdődött az utolsó megvonásos vérzésem (előtte már egy héttel elkezdődött a köztes) és aznap együtt voltam a párommal. A rákövetkező héten elkaptam valamit, ami miatt viszketésem és folyásom is volt. Canestennel kezeltem, de a viszketés elmúlt, de a nyákos (megszáradva) sárga folyás nem. Olykor érzem, hogy bizsereg a mellem, 2 napig délutánonként émelyegtem, ma pedig eléggé érzékeny a hasam alja. Nem nyomásra, hanem úgy érzem, mintha megjönne, pedig még van két hetem. Nem tudom, hogy a folyás és a többi az esetleges teherbeesés jelei-e, de nagyon félek. Július 2-a előtt nem emlékszem mikor voltunk együtt, ugyanis nincsen rá sok alkalmunk. Az biztos, hogy előtte utoljára június 18-án találkoztunk, és akkor nem volt szex. Válaszát előre is köszönöm, nagyob kétségbe vagyok esve!
Szabó Erika

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Erika!

Sajnos látatlanban, fizikális vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
A fent említett panaszokról elsősorban a kezelőorvosát kellene tájékoztassa, aki a fogamzásgátló készítményt is felírta.
Természetesen készséggel látjuk rendelőnkben, hogy vizit keretében megválaszolhassuk a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megbízható

Teljes odafigyelessel,turelemmel jar el.Korrekt tajekoztatast ad, udvarias, kedves es megbizhato.

dr. Lőrincz Ildikó
dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus