Fogamzásgátlás spirállal- ezeket érdemes tudnia róla

Fogamzásgátlás spirállal- ezeket érdemes tudnia róla

Módosítás:2020.08.14 10:18

A fogamzásgátlás a legtöbb esetben legalább annyira központi kérdés, mint a családtervezés. Nem csoda, hogy mindenki a lehető legjobb megoldást keresi, ráadásul olyat, ami kevésbé terheli a szervezetet. Az egyik ilyen lehetőség a spirál, melyről dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.

Mi is az a spirál?

A spirál egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz, mely rendszerint valamilyen könnyű, rugalmas műanyagból vagy rézből készül. Formáját tekintve T-alakú vagy visszakunkorodó T betűt formáz, valamint létezik kígyóra emlékeztető alakzat is. A spirál elnevezést annak köszönheti, hogy az eszközön található spirális rézszál van, mely fokozza a fogamzásgátlást. .

A spirál érintkezve a méh belfelszínével un. steril gyulladást hoz létre a méhen belül. Ez az állapot pedig megakadályozza a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A hatásfoka csaknem ugyanolyan jó, mint a tabletta esetében.

Hormontartalmú spirál is létezik

fogamzásgátló spirálA spirálnak létezik hormon leadására képes változata is- ebben az esetben egy olyan T-alakú eszközről van szó, melynek függőleges része kissé vaskosabb. Innen szabadul fel a hormontartalom, mely a fizikai akadály mellett hormonális védelmet is képez a nem kívánt terhesség ellen. Ez az anyag ugyanis a méh nyálkahártyájára gyakorol hormonális hatást többféle módon: részint a nyakcsatorna nyáktermelése megváltozik a hormon miatt (így a spermiumok találkozását akadályozza a petesejttel), másrészt elvékonyítja a méh nyálkahártyáját is (ha meg is termékenyül a petesejt, beágyazódást meggátolja) .

Előnyök és hátrányok

Mint minden eszköznek, a spiráloknak is megvannak az előnyeik és a hátrányaik. Mindenképpen mellettük szól a hosszú használhatóság (3-5 év), valamint a praktikum, hiszen nem kell figyelni a tablettaszedésre vagy az óvszer használatára. Továbbá hormonmentes változata nem befolyásolja a szoptatást, ráadásul azok is használhatják, akiknek valamilyen okból tiltott a hormonális fogamzásgátlás (pl. trombofília)

További előnyük, hogy bár egy összegben kissé drágák, de hosszútávon olcsóbbak a többi eszköznél. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza szerint hátrányuk, hogy maga az eszköz elmozdulhat, és alkalmazásukkor némileg megnőhet a gyulladás-és a fertőzésveszély, valamint a hormonmentes változatnál erősebb lehet a menzesz is, viszont a hormontartalmú spirálnál alig van vagy nincs is.

Kinek ajánják?

Mind a normál, mind pedig a hormonnal kombinált változatot inkább olyan nőknek ajánlják elsősorban, akik legalább egy szülésen már túl vannak - ez persze nem jelenti azt, hogy szülés előtt az eszköz nem használható, hiszen a hormon segítségével az erőteljes menzesz normalizálható, de ez csak külön orvosi javaslat mellett ajánlott. A változókor előtti években a hormontartalmú spirál fogamzásgátló képes az élettanilag alacsony hormonszint pótlásával a rendellenes vérzéseket megakadályozni.

A spirál felhelyezése, illetve levétele minden esetben szakorvos segítségével történik. A felhelyezés egyik további feltétele a negatív citológia, de érdemes lehet szélesebb körű kivizsgálást is kérni, mielőtt az eszköz a helyére kerül - hívja fel a figyelmet dr. Hetényi Gábor.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

dr. Hetényi Gábor

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • menopauza 
    • különböző fogamzásgátló módszerek alkalmazása (tabletta, spirál, stb)
    • menstruációs zavarok 
    • általános nőgyógyászati szűrésekben
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Rendelés típusa:

    Páciensek fogadása COVID fertőzés után:

    • Csak 10 nap tünetmentesség esetén

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tiszteletem!30 éves vagyok,a kisfiam születése után Mire a spirált tetettem fel,mivel több babát már nem szeretnénk.Ennek már 11 hónapja.Sajnos azóta is pecsételődött vérzéssel küzdök.Áprilisra már rendeződni látszódott,2 napos volt a menstruációm is.Áprilisban viszon abba hagytam a szoptatást,abban a hónapban még volt a menzeszem,viszont azóta 4-5naponta pecsételődött vérzéssel van.A mennyisége elenyésző,de aggaszt a dolog.Ön szerint bezavarhatott a szoptatás befejezése,és amiatt jött vissza a pecsételés,vagy mi lehet a gond?Ha elmozdult volna a spirál,annak milyen tünetei lennének?A jelzőszál végét érzem.Februárban voltam orvosnál,spirál a helyén volt.Meddig várják még,hogy rendszereződik a vérzés?Vagy vetessem le,és keressek más módszert?Válaszát előre is köszönöm!
Nagy Zsuzsanna

dr. Hetényi Gábor

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Nagy Zsuzsanna!

Mindenképpen tanácsos lenne jelentkezni a spirált felhelyező orvosnál egy kontroll vizsgálatra.
A fent leírtak alapján kérdéses a vérzés oka.

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, korrekt

Nagyon elégedett voltam a Doktorúrral, minden tekintetben. Kedves és korrekt volt. Részletes tájékoztatást kaptam mindenről. Alapos vizsgálattal.

dr. Hernádi Balázs
dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász