A mióma legyőzhető, és sokat javít az esélyeken, ha időben felismerik

A mióma legyőzhető, és sokat javít az esélyeken, ha időben felismerik

Módosítás:2020.08.13 15:25

A mióma sajnos sokak számára nem ismeretlen betegség. Azonban még mindig csak kevesen tudják, hogy hogyan is kezelhető, hiszen a műtét csak az egyik lehetőség. A leggyakoribb nőket érintő tumorról, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.

A mióma sajnos sokak számára nem ismeretlen betegség. Azonban még mindig csak kevesen tudják, hogy hogyan is kezelhető, hiszen a műtét csak az egyik lehetőség. A leggyakoribb nőket érintő tumorról, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.

Mi a mióma

A mióma a női szervezet leggyakoribb tumora. Szerencsére éles határokkal rendelkezik, és jóindulatú elváltozás, ám korlátlan növekedésre képes, így igen komoly következményekkel járhat.

A mióma tumora egy simaizom burjánzás, ami a testben mindenhol előfordulhat, ahol ez a szövet van jelen. A méh érintettsége mégis gyakoribb, és a miómának három alapformáját is elkülönítik. Az első a szubszerózus, mely esetben a méh hashártya-borítéka alatt, vagy a méh felszínén jelentkezik. Az intramurális forma esetében a méh falában, míg a szubmukózus formánál a méhnyálkahártya alatt található a tumor. Az első forma esetében az is előfordul, hogy a daganat kikocsonyásodik, vérellátást kap, és leválik a méh faláról, ebben az esetben parazitás miómáról beszélünk.

A 35 év alatti nők esetében 2,5%-ban jelentkezik, míg a kor felett a gyakorisága már eléri a 17-20%-ot. Sok esetben a mióma nem okoz tüneteket, de ha elér egy bizonyos mértet a növekedésben, akkor szokszor már csak műtéttel kezelhető.

A mióma okai

A mióma kialakulásának pontos részletei egyelőre sajnos ismeretlenek, ám a legfontosabb kiváltó ok a jelenlegi ismeretek alapján a hormonális tényezők. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy az egyik legvalószínűbb elmélet alapján a szervezetben az ösztrogén hormon okozza az elváltozást, abban az esetben, ha a sárgatest hormon, vagyis a progeszteron termelése már nem kielégítő, míg az ösztrogén termelése nem csillapodik. Ez a hormon többek között a sejtosztódás serkentéséért felel, és a progeszteron hiányában hatását korlátlanul fejti ki.

Sajnos ez azzal is jár, hogy mióma esetén sokkal gyakoribbak a fokozott sejtosztódással járó betegségek, mint a méhnyálkahártya túltengése (hiperplázia), és annak rákos elfajulása, vagy például az emlők fibrocisztás megbetegedése.

Tünetei

A mióma sokszor teljesen tünetmentesen van jelen a szervezetben, és amíg nem növekszik, illetve nem is okoz gondot, addig igazából csak a szemmel tartása a feladat, amit rendszeres kontrollal el lehet érni. Leggyakoribb tünetei az elhúzódó, rendszertelen, bő, darabos vérzés.

A tünetek között olyan is jelentkezhet, mely már a daganat méretéből adódik. Ekkor vizelési panaszok, székletürítési nehézségek, valamint ismétlődő húgyúti fertőzések jelezhetik a problémát.

Kezelése

Új módszer a miómák gyógyszeres kezelése. Ennek segítségével a szükséges műtét időpontja halasztható, sőt olykor az el is kerülhető. Mióma műtét előtt is célszerű gyógyszeresen megkisebbíteni a miómát, hiszen így csökken a műtéti terhelés és adott esetben megnő a szervmegtartó megoldások valószínűsége.

A rendszeres ellenőrzésnek azért van nagy szerepe, mivel ha időben észreveszik, és a daganatok még kicsik, akkor lehetőség van az izolált eltávolításra, mely esetben a fogamzó képesség megőrizhető. A nagyobb daganatok esetében azonban sajnos a méh eltávolítása, vagy csonkolása a járható út.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus
  • Specialitások:
    • nőgyógyászati és endokrin kórképek együttes fennállása
    • PCOS
    • ösztrogéndominancia
    • korai menopauza
    • meddőség
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Rendelés típusa:

    Páciensek fogadása COVID fertőzés után:

    • 1 db negatív PCR teszt vagy 14 nap tünetmentesség

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Ujjazástól fájhat az alhas? 2 napja történt, a menstruáció utolsó napjain, akkor nem volt fájdalom, de azóta érzek hol enyhe, hol erősebb alhasi fájást, mint a menstruáció idején. Mitől fájhat az alhasam? Mi a megoldás?
Barbii567

dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Barbi!

Sajnos látatlanban, fizikális vizsgálat nélkül nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahol vizit keretében megbeszélhetjük a felmerülő kérdéseket.
Online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni hozzánk.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Végig partnerként kezelt

A doktornő a fennálló betegség diagnosztizálásán kívül további két lehetséges problémára hívta fel a figyelmet, és ezek kivizsgálását is javasolta. Ezt őelőtte más orvos még nem tette meg. Végig partnerként kezelt, a kezelés módjára vonatkozóan is két utat javasolt, meghagyva a döntés szabadságát.

dr. Lőrincz Ildikó
dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus